Jerzy Janikow naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat u miejscowego organisty, na pianinie podarowanym od babci.
Następnie kształcił się przez 8 lat muzycznie - fortepian ( oraz gitara ) u profesora fortepianu Jerzego Lewandowskiego.
Przez większość swojego całego życia samouk, ćwicząc i pracując przy fortepianie przez ponad 30 lat, często po kilkanaście godzin dziennie, pisząc i aranżując muzykę całymi tygodniami, miesiącami i latami.

Ogromny wpływ na jego twórczość miała, ponad trzydziestoletnia przyjaźń ze świetnym kompozytorem i producentem muzycznym Andrzejem Szpilmanem. Jak również nieoceniony wpływ na jego technikę pianistyczną, pracę kompozytorką miały bezcenne uwagi. Lekcje i konsultacje z wybitnym polskim pianistą i kompozytorem Władysławem Szpilmanem.

Jako pianista obecnie daje koncerty i recitale muzyki poważnej:
utworów R. Schumanna , L. von Beethovena, J.S.Bacha oraz swoich otworów
Jego ukochanym kompozytorem zawsze był i pozostaje Fryderyk Chopin, którego to kompozycje podczas swoich koncertów wykonuje najczęściej

Obecnie mieszka w Polsce, w Warszawie.
Zajmuje się pracą pedagogiczną, daje lekcje, recitale i koncerty utworów Fryderyka Chopina, pisze muzykę. Jest w trakcie komponowania muzyki do przedstawienia muzycznego - musicalu pt. " Czy ty jesteś sam, czy ktoś istnieje tam?" oraz pisania podręcznika "Technika wokalna i nauka śpiewu".

View the embedded image gallery online at:
https://janikow.pl/biografia#sigProIdec27d052e5

View the embedded image gallery online at:
https://janikow.pl/biografia#sigProIdcda73ce165